Raamatute kokkuvõtted

ei ütlemise kunst“Ei” ütlemise kunst

Jesper Juul kirjutab, et lapsed ütlevad hea meelega „jah“ oma vanematele, kui nad tunnevad ennast nendega turvaliselt ja kindlalt. Ja selleks tuleb neile öelda ka „ei“. Laps peab aru saama, et see, kui vanem ütleb „jah“, on see vanema otsus, mitte lapse. Sest teenindamine ei ole sama, mis armastus. Raamatus on välja toodud ka erinevaid näiteid, kuidas mudilasega suhelda ning tema nõudmistega toime tulla. Lisaks tuleb meeles pidada, et „ei“ ütlemise kunstile tuleb vanematena õppida ütlema lapse iseseisvusele ja autonoomsusele „jah“ – siis peab laps ka vähem lärmi tegema, et vanematest eralduda ja iseseisvaks saada. Juul rõhutab ka seda, et suhtlus peab olema siiras ning mitte näitlev rollitäitmine – kuidas eeskujulikud vanemad teeksid. Ja loomulikult mina-sõnumid, need mina-sõnumid.

Nagu Jesper Juuli raamatud ikka, on seegi hea ja mõtlemapanev – millele ja millal ja kuidas öelda „ei“. Raamat on kerge lugemine, kuid oma väiksusest hoolimata sisaldab mitmeidki häid mõtteid!

 

kirjutas Mirjam

 

 

 

 

Isabelle Filliozat „Minu mõistus on otsas”minu-mõistus-on-otsas

Tegemist on lihtsalt loetava, väga praktilise suunitlusega raamatuga, mis mõeldud peamiselt eelkooliealiste laste vanematele (aga loomulikult kasulik igas vanuses laste vanematele). Põnevaks muudavad selle raamatu ka ohtrad näitlikustavad illustratsioonid, mis muudavad lugemise ja loetu mõistmise veel lihtsamaks.

Üks kõige väärtuslikum aspekt selles raamatus on autori selgitused just laste mõtete ja tunnete kohta, kui nad oma vanematega konflikti lähevad. Väikelapsed teevad harva midagi, et meelega vanemat vihastada, kuid tihti tõlgendavad vanemad lapse käitumist just niiviisi. See raamat pakub vanematele hoopis teistsugust võimalust oma lapse käitumise tagamaade mõistmiseks. On oluline teada, et lasteaeda lapsele järgi minnes tema vihapurske osaliseks saamine ei tähenda, et tegemist on halva lapsevanema või tujuka lapsega. Nagu raamatus kirjas, on nutt ja viha head pingest vabastajad, ja need tunded avaldatakse vaid neile turvalistele isikutele, keda usaldatakse ja armastatakse tingimusteta.

Erakordselt oluline on raamatus välja toodud mõte, et lapse kasvatamine ei ole midagi muud kui eelkõige suhe temaga. Olulisim, mida te vanemana saate teha, on vaadata otsa oma lapsele, suhelda temaga armastusväärselt, veeta koos temaga lihtsalt aega ja oletegi andnud oma lapsele parima, mida ta vajab.

 

kirjutas Kaisa

 

 

Carolyn Crowder „Mõistliku kasvatuse põhitõed. Hommikust õhtuni.”mõistliku-kasvatuse-põhitõed-hommikust-õhtuni

Selles raamatus keskendutakse kõige tavalisematele situatsioonidele igapäevaelus, mis vanemate ja laste vahel kõige enam konflikte põhjustavad (söömine, magamaminek ja hommikune ülestõusmine). Sellest raamatust on rohkem õppida väiksemate laste vanematel, kuid autor pöörab suurt tähelepanu ka põhiväärtustele (lugupidamine), mis sobib igas vanuses laste vanematele. Põhirõhk selles raamatus on pööratud sellele, kuidas vältida näägutamist, vaidlemist, ähvardamist, meelitamist ja muid ebaefektiivseid võtteid, mida lapsevanemad sageli kasutavad. Selle asemel pakub autor mõtteid, kuidas kasutada neis igapäevastes „võitlustes” ennastkehtestavat ja tõhusat käitumist, mis väärtustavad nii ennast kui last. Lapsevanem on vastutav selle eest, et lapsel oleks võimalik saada päevas sooja sööki, kuid laps ise vastutab selle eest, kas ta seda sööb või mitte. Lapsevanem ei pea tänitama ega meelitama ega ähvardama näljasurmaga, vaid andma lapsele endale otsustusõiguse. Kui laps jätab oma koolitööd tegemata, jäävadki nad tegemata, ja laps saab ise järgmisel päeval teada, mis see tema jaoks kaasa toob. Lapsel on võimalus õppida elu kõige väärtuslikumat õppetundi – et igal valikul on omad tagajärjed.

Ka päris väikeste laste (siinkohal pole muidugi juttu päris beebidest) puhul tuleb austada nende valikuid, isegi kui lapsevanemal neid raske taluda on. Kuid kui teie jaoks on oluline midagi oma argielus muuta, peab muutus algama just teist – lapsevanematest.

Ilmselt nõuab oma laste kontrollimisest loobumine vanemalt palju julgust ja meelekindlust, kuid see tasub ennast ära. Laps ise naudib, kui vanem teda usaldab ja tema iseseisvus ja toimetulek kasvab kindlasti. Samuti on vanemal endal rohkem vaba aega ja ta tunneb ennast rahulikuma ja rõõmsamana, kui ei pea laskuma energiat kulutavatesse vaidlustesse ja võimuvõitlustesse. Päris kindlasti paraneb sellest ka vanema ja lapse suhe.

Kirjutas Kaisa

 

Grace Saunders „Suurepärase ema käsiraamat”suurepärase-ema-käsiraamat

Raamatu esikaas ja pealkiri võivad pisut eksitada, tegemist ei ole ideaalse ema „nipiraamatuga”, vaid kõikidele emadele tuttavate probleemidega maadleva naise humoorikas ja väga praktiline raamat. Autori näol ei ole tegemist psühhoterapeudi või lastekasvatusspetsialistiga, seega ei leia siit teaduslikke uuringuid ega spetsialisti nõuandeid. Tegemist on „kergema” kirjandusega, kus autor jagab oma isiklikke kogemusi rasedustest, sünnitustest, toimetulekust beebide ja siis juba väikelastega, iseendaga tegelemisest, unest, riietumisest, oma kehast, toitumisest, paarisuhtest, töö ja pereelu tasakaalustamisest ja kõikidest muudest väljakutsetest, millega emad silmitsi seisavad. Ta jagab ausalt ja ilustamata oma mõtteid ja kogemusi sellest, kuidas on olla ema, ja kuidas mitte unustada ka seda, kuidas olla naine ja abikaasa. Raamatus on palju näiteid ka teiste autorile tuttavate emade eludest.

„Suurepärane ema” tähendab siin raamatus „piisavalt head ema”, ja sellest lastele piisab. Seetõttu keskendub autor palju ema enda vajadustele, mitte vaid sellele, kuidas lapsi kasvatada. Selle raamatu eesmärgiks on aidata naisel üles leida või taasavastada oma särav, õnnelik, heatujuline pool.

Tegemist on vaimuka ja mõnusa ja lihtsa lugemisega, mis samas on tõeliselt praktiline (väga kiiresti valmivate ja lastele kasulike toiduretseptideni välja) ning paneb taas mõtlema ühele elu vaimustavale aspektile – lihtsuses peitub võlu!

Kirjutas Kaisa

 

 

Jesper Juul, Monica Øien „Kodu. Kuidas luua mõnusat õhkkonda ja häid suhteid.”kodu-kuidas-luua-mõnusat-õhkkonda-ja-häid-suhteid

Raamatu peamine eesmärk ja fookus on pealkirjas juba öeldud. Raamat on koostatud läbi küsimuste (Monica Øien) ja vastuste (Jesper Juul). Puudutatakse väga erinevaid teemasid, nii uudsemaid (mis puudutavad kasuperesid, homopaare) kui traditsioonilisemaid, kuid põhirõhk on universaalne – millised võiksid olla vanemate väärtused ja hoiakud, mida nad tahavad oma kodus hoida ja kuidas aidata ka lastel neid omaks võtta; kuidas muuta kodu paigaks, kus valitseb rahu ja harmoonia, kuhu kõik pereliikmed tahaksid tulla. Ei ole võimalik välja tuua ühte kindlat teemat, millest raamatus räägitakse, sest küsimused on väga erinevad ja Jesper Juul jagab palju häid mõtteid nii oma suurest töökogemusest kui ka isiklikest väärtustest.

Mõned näited. „Lapsed kaotavad võime rõõmustada ja oodata, ja see tähendab, et nad õpivad, et iga soov tuleb rahuldada nii kiiresti kui võimalik. Praegusel ajal kaitstakse lapsi igatsuse, valu ja igasuguse frustratsiooni eest. See võib viia selleni, et vanemaks saades püüavad nad igasugust frustratsiooni alla suruda alkoholi, narkootikumide või ravimite abil.”

/…/

„Lapsed õpivad avastades. Nad koostavad teooriaid ja hüpoteese, viivad läbi eksperimente ning õpivad nii õnnestumistest kui ka ebaõnnestumistest./…/ Sellepärast on tark anda lapsele võimalus proovida: las ta üritab, ära võta temalt ülesannet ära.”

/…/

„Kui vaatad tagasi oma lapse elule ja õpitule 3. eluaastal, võid end ette valmistada selleks, mida sul on oodata lapse teismeeas.”

/…/

Lastele võib öelda: Kuula nüüd, kui sa tõesti arvad, et maailmas on võimalik elada nii, et sa ise ei pea panustama, siis leia see koht ja koli sinna. Siin sa ilma omapoolse panuseta elada ei saa.”

Loomulikult ei anna need näited täit ülevaadet sellest põnevast ja harivast raamatust, sealt leiab päris palju kuldseid lauseid. Kindlasti leiab igaüks endale midagi, mis pakub mõtlemisainet ja arenguvõimalust. Soovituslik lugemine kõigile, kes tahavad luua mõnusat ja armastavat atmosfääri oma kodus.

Kirjutas Kaisa

 

Making marriage simple. 10 truths for changing the relationship you have into the one you wantmaking marriage simple

 

Tuntud suhte-teemaliste raamatute autorid ja Imago suhteteraapia loojad Harville ja Helen on pannud lõbusas formaadis kirja oma teadmised, kuidas jõuda rahuldustpakkuva suhteni. Ja nende teadmisteni on nad jõudnud läbi pikkade aastate tehtud uuringute, seminaride, nõustamiste-teraapiate. Samuti on nad neid tõdesid kõike enda peal ise proovinud ning näinud, et need aitavad ja et alati ei ole soovitusi eriti lihtne ellu viia. Oskuslikult motiveerivad nad paare (või ühe inimest paarist) edasi pingutama ning näitavad läbi näidete, milleni on võimalik jõuda. Kindlasti ei ole antud raamat soovituslik vaid abieluinimestele. Autord meenutavad mitmeid häid vanu tõdemusi, mis kipuvad meil ikka ja jälle ununema. Näiteks see, et me ei suuda teise inimese mõtteid lugeda – ja tema meie mõtteid samuti mitte! Või kui oluline on see, kuidas asju öeldakse ja kuidas negatiivsus suhet tasapisi kuid järjekindlalt õõnestab. Mulle väga meeldis, et autorid rõhutavad suhte turvalisust. Selleks, et paariline saaks oma kaitsed alla lasta ning sellega teha teed tõelisele sidemele enda ja sinu vahel, peab tal olema sinuga turvaline. Raamatust saab mitmeid vihjeid, kuidas aidata turvalisusel tekkida ja olla. Julgen soovitada!

http://makingmarriagesimple.com/

 

kirjutas Mirjam